Poniedziałek, 26 Lipiec 2021 r. ,   Anny, Mirosławy, Joachima

Profilaktyka w służbie zdrowych oczu

   6

Zwykle przywiązujemy dużą wagę do zdrowego trybu życia, staramy się ćwiczyć, utrzymywać nasze mięśnie w dobrej formie. Często jednak zapominamy o niektórych elementach naszego codziennego funkcjonowania. Dopiero gdy napotykają nas problemy takie jak pogorszenie wzroku zastanawiamy się dlaczego. Ale czy zrobiliśmy wszystko by tego uniknąć? Jak się przed tym uchronić?

Podstawą troszczenia się o dobry wzrok jest oczywiście odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w te składniki odżywcze, które są odpowiedzialne za nasze dobre widzenie. Najkorzystniej wypadają tu witamy A, C i E. Witaminę A zdobędziemy jedząc na przykład marchew, dynię szpinak, brokuły, czy wątróbkę. Witamina C to rzecz jasna cytrusy, czerwona papryka, winogrona, jabłka, truskawki, porzeczki. Produkty zawierające witaminę D to z kolei orzechy, migdały, olej słonecznikowy, olej sojowy i kukurydziany.

Zdrowa dieta dla oczu nie obędzie się bez kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdziemy w rybach. Możemy też wspomóc się tutaj tranem.

Kolejnym ważnym elementem w profilaktyce chorób oczu jest odpowiednia higiena wzroku. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dobre nawilżenie oka. Pomoże nam w tym częste mruganie, wietrzenie się, picie dużych ilości wody oraz ewentualnie używanie soli fizjologicznej lub innych kropli dostępnych w aptece. Należy też przestrzegać kilku zasad podczas pracy z komputerem. Jeśli lekarz przepisał nam okulary ochronne nośmy je, pamiętajmy o odpowiedniej odległości oczu od ekranu i częstych przerwach. Wystarczy na kilkanaście sekund przenieść wzrok na jakiś inny punkt, żeby nieco odpocząć. Co jakiś czas róbmy dłuższą przerwę, przyda się to naszemu całemu organizmowi.

Czynny wpływ na jakość naszego wzroku możemy mieć również poprzez regularne ćwiczenia oczu. Mogą to być proste, niespieszne ruchy gałek ocznych w różne strony. Powinien być to czas relaksu, ćwiczenia należy wykonywać powoli, nie przeciążając oczu. Takiej gimnastyce oczu towarzyszyć powinny głębokie, spokojne oddechy i momenty zaciemniania oczu, na przykład poprzez zakrycie je dłońmi. Możemy tu włączyć elementy relaksacyjnych wizualizacji. Dobrze przeznaczać na takie ćwiczenia kilka minut w ciągu każdego dnia.
Pamiętajmy też o regularnych wizytach u lekarza okulisty. To element profilaktyki chorób oczu, który pozwoli nam na wczesne wykrycie nieprawidłowości i na szybką reakcję.

O wzrok należy dbać więc kompleksowo, tak jak o cały organizm. Nie zapominajmy o naszych oczach, nie musimy obserwować jak nasz wzrok stopniowo się pogarsza, możemy działać.Spółka PG Group istnieje na rynku od 2001 roku. Ponad dwudziestoletnia historia działalności pozwoliła na zdobycie zaufania klientów oraz...
Wrocławska firma Swan-Klim wykonująca, głównie na terenie Dolnego Śląska, instalacje wentylacyjne, instalacje chłodnicze, systemy klimatyzacji...
Profesjonalny serwis samochodowy z Wrocławia jest do Waszej dyspozycji. Zapraszamy do Auto-Master. Do firmy, która prowadzona jest przez lakiernika...