Środa, 21 Kwiecień 2021 r. ,   Felikasa, Anzelma

Medica 2000 S.C.

   0

Trudno byłoby znaleźć osoby, które chętnie chodzą do lekarza. Są jednak w naszym życiu takie sytuacje, w których nie mamy innego wyjścia i rzeczywiście wizyty w gabinetach lekarskich stają się rzeczywiście koniecznością. W przypadku kobiet te najmniej lubiane wizyty to oczywiście konsultacje ginekologiczne. Z drugiej jednak strony mają one bardzo duże znaczenie dla ich organizmu i wpływają również na życie intymne, dlatego nie powinno się ich bagatelizować. 

Wiele chorób narządów płciowych wykrytych odpowiednio wcześnie można wyleczyć, natomiast jeśli zostaną wykryte zbyt późno to może się nawet okazać, że leczenie skuteczne już nie będzie możliwe. Dlatego rzeczywiście, gdy tylko pojawiają się jakieś niepokojące objawy warto pomyśleć o wizycie w gabinecie ginekologa. Jednak nie zawsze wystarczy specjalista ginekolog. Trzeba bowiem pamiętać, że jest również taki lekarz jak endokrynolog – ginekolog. Warto zwrócić na to uwagę i zainteresować się kiedy wizyta u takiego specjalisty będzie potrzebna. Postaramy się także powiedzieć na czym taka wizyta będzie polegać, jak przebiega i czego trzeba się po niej spodziewać. 

Czym zajmują się ginekolodzy – endokrynolodzy 

Endokrynologia ginekologiczna to taka specjalność medyczna, która zajmuje się nie tylko samym diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń miesiączkowania, ale będzie również podejmować tematykę leczenia objawów, które związane będą z okresem menopauzy. Endokrynologia ginekologiczna zajmuje się więc prowadzeniem leczenia zaburzeń hormonalnych na każdym etapie życia kobiety. Szczególnie powinno się włączyć jej działanie w momencie, gdy okazuje się, że zwykła ginekologia jest bezradna i tradycyjne formy leczenia nie przynoszą efektów. 

Kiedy kobieta powinna udać się do ginekologa – endokrynologa?

Mamy pewne objawy, które się pojawiają i które powinno się potraktować jako takie skłaniające do wizyty i ginekologa – endokrynologa. Między innymi w grę wchodzą nieregularne cykle. Jeśli są krótsze niż 26 dni albo dłuższe niż 34 to coś niepokojącego. Skąpe albo wręcz przeciwnie krwotoczne miesiączki, krwawienie między miesiączkami oraz po stosunku, bóle w podbrzuszu w trakcie miesiączki oraz po niej. Brak miesiączki mimo tego, że ukończony jest 17 rok zycia, bolące i obrzmiałe piersi, wycieki z piersi. Jeśli kobieta ma owłosienie nadmierne albo w miejscach nietypowych jak pępek, piersi, broda, nad górną wargą. Krwawienie albo plamienie, które pojawia się po sześciu miesiącach albo później od ostatniej miesiączki, stosowanie terapii hormonalnej, trądzik, którego nie da się pokonać, silny zespół napięcia przed miesiączką. To wszystko takie przyczyny, które powinno się wziąć pod uwagę i wybrać się do lekarza ginekologa – endokrynologa. 

Jak będzie wyglądać taka wizyta? 

Wizyta w poradni endokrynologiczno – ginekologicznej nie będzie się szczególnie różnić od zwykłej wizyty u ginekologa. Zaczyna się od bardzo dokładnego wywiadu. Dlatego gdy kobieta wybiera się na taka wizytę powinna się do niej dobrze przygotować zwracając uwagę na datę pierwszej i ostatniej miesiączki, długość cykli. Po przeprowadzeniu takiego wywiadu lekarz będzie przechodził do wykonania badania ginekologicznego. Dlatego przed wizyta należy się przygotować i zadbać o higienę intymną. Do mycia okolic intymnych nie można jednak używać ani żelu ani mydła. W trakcie wizyty prawdopodobnie wykonane będzie również badanie USG, w ramach którego lekarz będzie starał się określić budowę jajników. 

Jakie badania zleca endokrynolog – ginekolog? 

Jeszcze przed wizyta w poradni na pewno warto wykonać morfologie krwi i badanie hormonów tarczycy, by z takimi wynikami udać się na wizytę. Skierowanie na te badania będzie można otrzymać bezpośrednio od lekarza rodzinnego. Po wywiadzie a także badaniu ginekologicznym będzie można również liczyć na to, że lekarz będzie zlecał wykonywanie dodatkowych badań oceniających. W poradni można otrzymać skierowanie na badanie poziomi hormonów takich jak prolaktyna, androgeny, estrogeny. 
To jakie badania zostaną nam zlecone będzie oczywiście uzależnione od naszego specjalisty, który będzie odpowiadał za nasze badanie. Wszystko będzie uzależnione od problemu z jakim chcemy zgłosić się do poradni. Pośród specjalistycznych badan jakie mogą być zlecane w takim przypadku mogą się pojawić badania takie jak laparoskopia, histeroskopia diagnostyczna, biopsja endometrialna, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. 

Zakres pomocy medycznej jaka będzie realizowana przez ginekologa – endokrynologa jest więc bardzo szeroki i tak naprawdę na każdym etapie swojego życia kobieta może znaleźć się w takiej sytuacji, że tego typu pomoc będzie jej potrzebna. Dlatego rzeczywiście jeśli tylko pojawiają się jakieś niepokojące objawy kobieta nie powinna czekać, tylko powinna udać się do takiego specjalisty i liczyć na to, że tam zostaną wykonane kompleksowe badania, dzięki którym na ewentualne problemy zdrowotne będzie można dość szybko zareagować i starać się o ich skuteczne leczenie pod okiem dobrego specjalisty.

Medica 2000 S.C.
ul. Smolna 34/14
00-375 Warszawa
tel. 228285903
kontakt@medica2000.plSpółka Tespol jest renomowanym i doskonale rozpoznawanym na rynku przedsiębiorstwem, które dostarcza klientom wysokiej klasy urządzeń...
Szafy na wymiar to jedna z najlepszych propozycji do współczesnych domów. Dzięki nim można zyskać mnóstwo miejsca do przechowywania - nawet w...
Wiązar Polska to znany producent prefabrykowanych wiązarów dachowych. Firma zajmuje się również montażem i dostarczeniem wiązarów na Dolnym...